VİDEO: Odius Debt, tiksindirici borç nedir? Hangi borçlar, hangi koşullarda tiksindirici borca girer?

Meral Akşener tiksindirici borç odius debt


İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kanal İstanbul ile ilgili süren tartışmalar devam ederken bugün, grup toplantısında ‘Odius Debt’ Tiksindirici borç kavramını gündeme getirdi. 

İlk olarak, Alexander Nahum Sack isimli hukukçu tarafından 1927 tarihinde kullanılan ‘tiksindirici borç’, uluslararası hukukun yerleşik bir ilkesi olmasa da ve pratikte uygulaması zor olsa da çoğu kez keskin politik geçişlerin ardından yeni gelen hükümetin borçları kaldırmak için öne sürdüğü bir doktrin olarak karşımıza çıkıyor.

‘Meşru olmayan borç’ ya da ‘iğrenç borç’ olarak da bilinen ‘tiksindirici borç’, hukuk profesörü Robert Howse’a göre keskin politik dönüşümlerde önceki rejimlerin halkı baskılamak amacıyla kullandığı veya faydasızca harcanan paralar için alınan borçlarla ilgili bir kavram.

Doktrine göre bu tür borçlar, devletin borçları değil, bu borçları alan yöneticilerin kişisel borçları olarak kabul ediliyor.

Bu alanda en bilgilendirici kaynak, bugünkü açıklamadan 3 gün vnce  birini Youtube’da ‘Kayıt Dışı İktisat’ kanalında Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof Dr. Ceyhun Elgin’in yayını oldu. İşte Ceyhun Elgin hocanın o kayıdı:


Yorum Gönder

0 Yorumlar