Zenginler Covid 19 salgınından kaçmak için ada ülkelerinden vatandaşlık sırasına girdi

Zenginler Covid 19 salgınından kaçmak için ada ülkelerinden vatandaşlık sırasına girdi
 


Covid 19 salgının dünyada hızını yeniden artırırken, dünya zenginleri muhtemel ikinci dalga sırasında yaşanabilecek kısıtlamalara hazırlıklı olmak istiyor. Son dönemde olası bir sokağa çıkma yasağına karşı zenginler, Yeni Zelanda gibi Covid 19 ile mücadelede başarılı olmuş veya küçük ada devletlerine vatandaşlık başvurusunda bulunuyorlar.

Dünyanın en büyük vatandaşlık ve oturum danışmanlık şirketi Henley&Partners’ın mesaisi zenginlerin Covid 19 korkusu ile birlikte oldukça arttı. Şirket yetkilileri özellikle Yeni Zelanda oturum ve vatandaşlık başvurularında önemli artış yaşandığını belirtiyorlar. Yeni Zelenda’da oturum, çalışma veya öğrenim vizesi almak için maliyet 2 milyon ile 6 milyon dolar arasında değişiyor. Zenginlerin bir başka gözüne kestirdiği ülke de Akdeniz’in ada devleti Malta. Evli bir çiftin Malta vatandaşlığı alabilmesi için 1,2 milyon Euro’yu (ev satın alma dahil) gözden çıkarması gerekiyor.


TALEP COVİD 19 SALGINI İLE PATLADI


Henley’s Satış ve Pazarlama’dan sorumlu yöneticisi Dominic Volek “Yeni vatandaşlık ve oturum izni sorgulamalarında önemli artışlar söz konusu. Zenginler Covid 19 ile ilgili bir B Planı’nın hazır tutmak istiyor. Sadece sorgulamalarda değil aynı zamanda süreci başlatanların sayısı da önemli ölçüde arttı” şekilnde konuştu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: COVİD 19 KRİZİ İLE ULTRA ZENGİNLERİN SERVETİ NE OLDU?

 

Henley’in verdiği bilgilere göre oturum veya vatandaşlık izni sorgulamaları yılın ilk dört ayında geçen yıla göre %49 artış gösterirken, süreci başlatanların sayısı geçen yıla göre %22 arttı.

Zenginlerin ikinci pasaport talepleri sadece Batılı ülke vatandaşlarındna gelmiyor. Henley&Partners geçtiğimiz aylarda Nijerya’da bir ofis açtı. Şirket ayrıca Hindistan’da da bir ofis açmaya hazırlanıyor. Özellikle Covid 19 salgını ve Çin ile yaşanan sınır gerginliklerinin zengin Hintlilere tedirgin ettiği ve daha güvenli ülkelere göç için B Planı hazırlıkları yaptıkları belirtiliyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar