Murat Ülker’in 18 maddelik yönetim kurulu prensipleri : Hiçbir zaman oylamayla karar almadım

Murat Ülker’in 18 maddelik yönetim kurulu çalışma prensipleri : Hiçbir zaman oylama yaparak karar almadımPladis Yönetim Kurulu Başkanı ve Ülker Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker Linkedin’de yaptığı paylaşımda yönetim kurulları ile ilgili deneyimlerini aktardı. Murat Ülker Yönetim Kurulu ile ilgili benimsediği prensipleri 18 maddede açıkladı. Ülker “Hiçbir zaman oylama yaparak karar almadım. Çünkü herkes aynı görüşte birleşene, ikna olana kadar toplantıyı neticelendirmedim’ diyerik ilk prensibini dile getirdi. İşte Murat Ülker’in yönetim kurullarının çalışmalarına ilişkin uyguladığı prensipler.

 

1-Hiçbir zaman oylama yaparak karar almadım ve hiçbir karara şerh konulmadı. Çünkü herkes aynı görüşte birleşene, ikna olana kadar toplantıyı neticelendirmedim.

 

2-Üyelerin temsil ettikleri azınlık payının oranı ne olursa olsun, kabul etmediklerinde menfaatleri hilafına karar almadım

 

3-Gündemsiz ve evraksız, önceden hazırlanmadan toplantı yapmadım.

 

4-Gerekli evrak her zaman iki gün önceden üyelere gönderilir, okunur ve sunumda tekrarlanmaz

 

5-Başkan ve CEO’nun arzu ettiği istişare ve tartışma noktaları evrakta ayrıca belirtilir

 

6-Sunulan tüm evrakın doğru olduğu önceden iç denetimce tespit edilir.

 

7-Her toplantı başında bir önceki toplantıda alınan kararlar gözden geçirilir, aksiyonlar takip edilir ve toplantıda yeni alınan kararları herkes sarahaten bilir.

 

8-Gündemdeki siyasi ve aktüel konular değil ama mutlaka rakiplerimiz ve gelecek konuşulur.

 

9-Zaman çizelgesi ve süreye uyulur.

 

10-En az senede bir iç eleştiri yapılır ve yönetim kurulunun performansı ölçülür.

 

11-Yönetim kurulunda mahsus bir görüşme varsa sadece üyeler katılır ama sair zaman profesyonel yöneticiler yer alır, hatta gündemde kendilerini ilgilendiren konuların görüşmesine mutlaka çağrılır.

 

12-Yönetim kurullarına dinleyici olarak bir hukukçu katılır ve gerekirse ikaz eder, notlarını kurumsal sekretere sunar.

 

13-Yönetim kurulu görüşmeleri notları ayrıca tutulur ve dağıtılır.

 

14-Toplantı başında ve sonunda CEO hariç sadece üyeler kapalı bir oturum yapabilirler.

 

15-Ortaksız şirketlerde profesyonel üyelerin katılımı için başkanın bağımsız üye olmasını tercih ederim, mümkün değilse bir “yönetici üye” (Lead Director) seçilir ve toplantıyı idare eder, gerçekçi katılım sağlar.

 

16-Yönetim kurulu üyelerini seçerken, adayların geçmiş tecrübelerini gözönüne alarak çeşitlilik ve katkı sağlamalarını esas alırız.

 

17-Adaylarla mülakat yaparken onlara sadece şirketi değil iş yapış felsefemizi ve gelecek hayallerimizi paylaşıp, onların da bizi mülakat yapıp tanımalarına fırsat veririz.

 

18-Tüm üyelere katılım öncesi şirket içi oryantasyon programı uygulanır.

 

İYİ BAŞKAN NASIL OLUR?


Murat Ülker yazısında INSEAD Corporate Govarnance Center’ın yaptığı bir araştırma sonucunu da aktardı. INSEAD’in 31 ülkeden 200 yönetim kurulu başkanı ile anket, 80 Başkan ve 60 yönetim kurulu üyesi ve CEO ile derinlemesine yaptığı görüşme metoduyla yapılan araştırmada “iyi başkan nasıl olur?” sorusuna ilişkin şu çıktılara ulaşıldı:

“Rehber olur, yol gösterir, öne atılmaz, kendini kısıtlar, sabırlıdır, her arandığında bulunur, ekip kurmaya çalışmaz takım olur, hazırlık çalışması yaptırır, komiteleri ciddiye alır, tarafsız kalır; insan, gündem, malzeme, süreç ve süre girdileri ile ilgilenir, çıktılarla değil.”

Yorum Gönder

0 Yorumlar