Korona virüs krizinde ultra zenginlerin serveti ne oldu? UBS araştırdı

 

UBS açıkladı: Korona virüs krizle, ultra zenginler servetlerine servet kattı.

 

 

Ultra zenginlerin dörtte üçünden fazlası Covid 19 krizinden servetlerine servet katarak çıkıyor. Dünyanın önde gelen bankalarından UBS’in araştırmasına göre dünyanın en volatil piyasa koşularının gözlendiği Covid 19 sırasında süper zenginlerin yüzde 77’sinin serveti ya aynı kaldı ya da arttı. İngiliz The Guardian Gazetesi’nin haberine göre UBS araştırmasını ortalama serveti 1,3 milyar dolar olan 193 ultra zengin kişi (aile)  üzerinde gerçekleştirdi. Araştırmaya katılan ultra zenginlerin 93 adedi Mayıs 2020 sonunda finansal hedeflerinin tutturduklarını veya hedeflerin üzerine çıktıklarını açıkladılar.

 

UBS’in ultra zenginlere hizmet veren özel bankacılık birimi Başkanı Josef Stadler Covid 19 krizi sırasında genel olarak ultra zenginlerin servetlerini arttırmalarını “Onlar bu krizde oluşan riskleri yönetebilecek ve bu riskleri kaldırabilecek kadar çok paraya sahipler.” cümlesiyle açıkladı. Stadler “Piyasalarda oynaklık ne kadar artarsa artsın onlar planlarına sadık kaldılar. Çok disiplinliler. Kısa vadeli kayıplar onların başlarını ağrıtmıyor” dedi.

 

İLGİLENEBİLİRSİNİZ: TEK GRAFİKLE COVİD 19 KRİZİNDEN KİM KAZANDI? 


Ultra zenginler, servetlerine servet katarken Covid 19 krizi her zamanki gibi toplumun gelir grubunda en alt kesimini vurdu. Geçen ay yapılan bir araştırmada (Kaynak:The Institute For Fiscal Studies) krizle birlikte toplumun en alt gelir grubunun gelirlerinin ortalama %15 gerilediği ortaya kondu.

 

Korona krizi ile birlikte dünya nüfusunun yüzde 8’ini oluşturan 500 bin kişinin gelirinin yoksuluk sınırı altına düşeceği ve yoksul statüsüne geçeceği tahmin ediliyor.

 

Dünyada ultra zengin sayısı 500 bin kişinin üzerinde. Ultra zengin nüfusu halen dünyada Malta, İzlanda ve Belize’nin nüfusundan fazla. Bir kişinin ultra zengin sayılması için ortalama servetinin 30 milyon doların üzerinde olması gerekiyor.

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar