Güzelliğin çiçek hali Gül, parfüm endüstrisine ilham oluyor. İşte içinden gül geçen parfümler

Güzelliğin çiçek hali Gül, koku endüstrisine ilham oluyor. İşte içinden gül geçen parfümler


YAZAN:BURCU ARMAN

Varlığı, insanoğlundan çok daha eskilere dayanan gül, gerçek bir tutku hâline dönüştükten yüzlerce yıl sonra bile parfüm notalarında bizleri mest etmeye devam ediyor. Yaklaşık 35 milyon yıldır yeryüzünde var olduğu düşünülen gül, kokusu ve cazibeli görünüşüyle insanın dikkatinden elbette kaçmayacaktı… Yalnızca kokusu da değil; bu muhteşem çiçek, tıp ve beslenmede edindiği yer ile en eski çağlardan beri hayatımızın içinde. Efsaneye göre Kleopatra, gül sevgisi yüzünden süt banyosunu gül yapraklarıyla doldururmuş ve onun bu sevdasını bilen eşi Markus Antonyus, ayaklarının altına gül yaprakları dökermiş. O dönemlerde, gülün afrodizyak simgesi olduğu da söylenir.

 

Antik çağlarda uygun yağlar içinde belli [CG1] bir süre bekletildikten sonra kokusunun kalıcılığının arttığı fark edilince, gülün parfümle dansı başlar. Modası asla geçmeyen bu kadim kokuyu, bugün sevdiğimiz markaların nasıl kullandığına yakından bakalım.

 

Maison Francis Kurkdjian - À la Rose

Bulgaristan ve Fransa’nın Grasse bölgesinden toplanan güllerden üretilen À la Rose, Fransız Kraliçe Marie Antoinette’in elinde Centifolia gülü ile çizilmiş “La Rose” adlı portresinden ilham alıyor.

Üst notalar: Gül, misk, sedir

Orta notalar: Manolya, menekşe, bergamot

 

Burberry - My Burberry Blush

İngiliz gül bahçelerinden ilham alınarak tasarlanan bu koku, açılışını nar ve limon ile yapıyor. Orta notalardaki gül yaprağı ve elma, alt notalarda yasemin ve mor salkımla birleşerek kokuyu tamamlıyor.

Üst notalar: Tatlı nar, limon

Orta notalar: Gül yaprağı, elma

Alt notalar: Yasemin, morsalkım.

 

 

Initio Carnal Blend Collection - Atomic Rose  

Oryantal ve çiçeksi bir aromaya sahip Atomic Rose, Initio’nun Carnal Blend koleksiyonunun da bir parçası. Koku, beyindeki haz duyusunu harekete geçiren özel bir madde de içeriyor.

Üst notalar: Bergamot, pembe biber, hedion (yasemin ve narenciye karışımı bileşik)

Orta notalar: Gül, yasemin

Alt notalar: Vanilya, amber

 

Hermès - Twilly d'Hermès

Pembe biber, gonca gül ve paçuli aromalarının harmanlandığı Twilly d'Hermès, aynı anda hem baharatlı ve çiçeksi hem de odunsu bir esansa sahip.

Temel notalar: Gül, pembe biber, paçuli

 

Tom Ford - Rose Prick

İlhamını Tom Ford’un özel gül bahçelerinden alan Rose Prick, Türk ve Bulgar güllerinden oluşan bir buketi temsil ediyor. Seşuan biberi ve zerdeçal ise bu kokuya keskinlik katıyor.

Üst notalar: Seşuan biberi, zerdeçal

Orta nota: Gül

Alt nota: Paçuli, tonka fasulyesi

 

Dior - Rose N'Roses

Grasse gülü yaprağı, bergamot kabuğu ve beyaz misk esansının sardunya ile birleşiminden ortaya çıkan bu koku, turunçgil esansları ile canlandırıcı bir etki bırakıyor.

Üst notalar: Gül, bergamot, beyaz misk

Orta nota: Sardunya

Alt nota: Turunçgil

 

Guerlain - Mon Guerlain Bloom of Rose

Gül, lavanta ve beyaz çiçeklerin harmanlandığı bu kokuya, alt notalarda tatlı ve meyvemsi aromalar da eşlik ediyor.

Üst notalar: Gül, zambak, yasemin, portakal çiçeği, lavanta

Orta nota: Beyaz misk, vanilya, sandal ağacı

 


 [CG1]belli mi belirli mi?

Yorum Gönder

0 Yorumlar