FT: Kamu bankaları TL’yi desteklemek için 2 günde 1,8 milyar dolar sattı

FT: Kamu bankaları TL’yi desteklemek için 2 günde 1,8 milyar dolar sattı


 

Dünyanın önde gelen ekonomi yayınlarından Financial Times’da yayınlanan makalede son iki gündür (pazartesi ve Salı) Türk Lirası’nın değerini korumak için 2 milyar dolar sattığını belirtti.

Uluslararası bir fon yöneticisinin verdiği bilgiye göre pazartesi günü kamu bankalarının destek satışının 1.2 milyar dolar olduğu ve Salı günü de 600 milyor dolarlık satış yapıldığı belirtildi.

 

Kamu bankalarının satışına rağmen TL dolar karşısında yüzde 1,6 değer kaybederek 6,97 seviyesine kadar düştü.

Kamu Bankalarının desteği ile Dolar/TL seviyesi Haziran ortasından bu yana 6,85 seviyesilerinde neredeyse sabit bir seyir izliyordu.

 

Financial Times haberinde uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs’ın raporuna dayanarak Türkiye’nin yılbaşından bu yana TL’nin değerini korumak için 60 milyar dolarlık satış yaptığını da yazdı.

 

Financial Times yazısından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası altın dahil brüt rezervi’nin yılbaşından bu yana 17 milyar dolar gerileyerek 89,5 milyar dolara indiğine vurgu yaptı.

 

Merkez Bankası’nın swap işlemlerinin miktarının 54,4 milyar doları bulduğuna dikkat çekildi. Financial Times Türkiye’nin net rezervinin ise -32 milyar dolar seviyesinde hesaplandığını belirtti.

 

Bloomberght’nin hesaplamalarına göre de Merkez Bankası’nın swap portföyünün toplam rezervlere oranı yüzde 68,2’yi buldu.

 

Dolar/TL kuru Pazartesi günü 6.9835'i görmesinin ardından 6.86 – 6.88 aralığına döndü. Kur bugün öğle sonrası işlemlerde 6.96'ya kadar yükseldi.

 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar