Faiz indirimi döneminin sonu mu? Merkez Bankası, "Yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki risklerin yukarı yönlü’ dedi 2. kez faizi değiştirmedi.

Merkez Bankası, temmuzda faizi sabit bıraktı

 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği Temmuz ayı politak toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faizini yüzde 8,25’te sabit bıraktı. Merkez Bankası böylelikle son iki toplantısında faizleri sabit tutmuş oldu. Merkez Bankası açıklamasında en dikkat çekici cümle “Yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğu değerlendirmektedir” oldu. Böylelikte Merkez Bankası 9 toplantı üst üste gerçekleştirdiği toplam 15,75 puanlık faiz indiriminin ardından enflasyon riski nedeniyle indirimin dönemine son verdi.

 

TCMB Mart ve Nisan aylarında 100 bp ve Mayıs ayında da faizi 50 bp indirdi. Merkez bankası 9 kez yaptığı indirimlerle gösterge faizi

 

 faiz kararına ilişkin piyasa beklentisi de faizlerde bir değişikliğin olmayacağı yönünde idi. 17 Mart’ta toplanarak 100 bp faiz indirimi yapan Merkez Bankası, Nisan ayında da 100 bp faiz indirdi. Mayıs toplantısında ise 50 bp faiz indirimine gitti. Art arda dokuz toplantıda faiz indirimine giden TCMB, 2019 yılının ikinci yarısından itibaren faizi toplam 15,75 puan düşürdü.

Toplantı öncesi  Bloomberg HT anketine katılan 17 kurumun medyan beklentisi faiz değişikliğine gidilmeyeceği yönündeydi. Yabancı uzmanlar da değişiklik beklemiyordu.

 

Merkez Bankası kararına nasıl yorumlandı?

Yorum Gönderme

0 Yorumlar