Neron'dan Büyük İskender'e insanlık tarihi ile birlikte büyüyen tatlı: Dondurma!

 


YAZAN: BURCU ARMAN-


Büyük İskender’in meyve ve yemişlerle harmanlamaktan hoşlandığı buz karışımları, Neron’un dağlardan gelen buz parçalarını meyveyle karıştırıp yemesine dair hikâyeler… Dondurma yüz yıllardır büyük imparatorluklardan halka kadar herkesin sıcaklarla başa çıkma yolu oldu. Elbette günümüzde aynı zamanda yeni lezzetleri keşfetmek için de bir fırsat. Bu yüzden sıcaklar kendini göstermeye başlar başlamaz aklınızın dondurmaya gitmesi tesadüf değil. Her zaman alıştığınız kalitede dondurmaya ulaşmak ise hâlâ kolay! Sizin için en çok tercih edilen 5 dondurmacıyı seçerken dondurma konusuna biraz daha yakından baktık.  


Adı dondurma olmasa da belli ki “soğuk bir şeyler” tüketmeye olan ilginin tarihi Milattan Önce 336 yıllarına kadar uzanıyor. Meyveleri soğutmak ve tatlandırmak için buz ve balın beraber kullanıldığı rivayetler arasında. Peki ya o meşhur Roma dondurması? Bugün İtalyan dondurmalarının dünyanın en meşhurları arasında olması tesadüf değil imparator Nero’nun da tıpkı İskender gibi buz ve meyve karışımından sevildiği yazıyor tarihte. Moğollar’ın ise şekerli süte buz ilave ettikleri biliniyor. Teknik olarak ilk ne zaman günümüz dondurmasına ulaşıldığı bilinmese de değişen teknolojiler, endüstrileşen dünya ve sonunda füzyon mutfağıyla dondurma bugünkü lezzetine kavuşmuş durumda.

 

İlk keşfinin ardından “buzlu krema” ya da “krema” olarak adlandırılan dondurma genelde üst tabaka lüks bir yiyecek olarak üne kavuşur önceleri. Sütlü ve dondurulmuş bu tatlı lezzetin keşfini ilk olarak Çinliler’in yaptığına söylense de bilinen en iyi formüller Avrupa’dan çıkıyor. Amerika’ya vardığındaysa, külah gibi icatların devreye girmesiyle artık herkese ulaşabilen herkes için dondurma akımına sahip oluyoruz.

 

Ülkelerin Meşhur Dondurmaları

 

İtalya/ Gelato

Donmuş anlamına gelen latin kökenli sözcük “gelatus”tan türetilmiş Gelato bugün dünyayı kasıp kavuran, en sevilen ve tercih edilen dondurma türleri arasında yer alıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri malzemelerin taze olması gerekliliği ve yavaş karışım tekniğiyle daha az hava almasını sağlayan ürünün dokusunun kremamsı olması.

 

Japonya/ Mochi

Pirinç hamurunun sakız kıvamına gelene dek dövülmesiyle elde edilen, tek lokmalık bir atıştırmalık şeklinde bir dondurma türü. Yumuşak pirinç kekinin içine doldurulmuş dondurma dolgusuyla hazırlanır. Dışındaysa patates ve mısır nişastasından oluşan ince bir pudra tabakası bulunur.

 

Güney Kore / Patbingsu

En tuhaf dondurmalardan biri hangisi diye sorsanız cevap Patbingsu olabilirdi. Zira Güney Kore’nin meşhur dondurmasının temelini kırmızı fasulye oluşturuyor. Onun dışında buz, yoğunlaştırılmış süt ve meyve kullanılıyor. Yeme önerisine göre tadına bakmadan önce hepsini iyice karıştırmanız gerekiyor.

 

Çin/ Kızartılmış Dondurma

Tempura hamuruna sarınan dondurmanın derin yağda hızlıca kızartılmasıyla yapılan tatlıdır. Dışının çıtır çıtır içininse hâlâ kıvamında olmasının neden çok yüksek ısıda kızartılmasındandır.

 

Amerika / Donmuş Yoğurt

Donmuş yoğurt, fermente edilmiş süt ile katkı maddelerinin birleştirerek ortaya çıkartıldığı bir dondurma türüdür. Yağ oranı düşük olduğu için özellikle bu dönemde daha sağlıklı beslenmek isteyenler arasında yaygınlaşmaya başladığı da bir gerçek.

 

Gerçek Meyvelerden Lezzetli Tatlar Evlere Servis

 

Dünyanın neresinde yersek yiyelim artık lezzet dışında istediğimiz başka kriterlerde var. Öncelikle tazelik, çünkü biliyoruz ki dondurmayı güzel yapan içinde doğal lezzetlerin olması. Bununla birlikte sağlık… Diyabet, laktoz ya da glüten toleransı bilinen ve oldukça yaygın hassasiyetler. Bu yüzden herkesin yiyebileceği ve tercih edebileceği üstelik evlere de servisi olan 5 dondurmacıyı sizin için seçtik.

 

Süt Kaymağından Dondurma

Muà Gelato geleneğini Türk damak tadıyla birleştirenlerden. Mevsiminde olmayan hiçbir meyve Mua’nın menüsüne girmiyor. Bu yüzden her gün farklı lezzetlerle karşılaşmanız çok mümkün. Yerli üretimi desteklemeye özen gösteren Mua muz gibi meyvelerini bu yönde seçiyor. Fıstıklar Antep’ten, kavunlar Hatay’dan… Dondurmalarını krema yerine süt kaymağından yaptıkları için Gelato’ya göre biraz daha az kremamsı ve yoğun aromasının sırrı da Lüleburgaz’dan gelen özel sütlerden geliyor.

https://www.mua.com.tr

 

Şeker Tüketmeyenlere özel

 “Biraz süt, biraz salep, biraz meyve e VIA! İşte İtalyan ve Türk geleneklerine göre hazırladığım el yapımı dondurma,” diye anlatıyor Veronica dondurmasını. İtalyanca’da “gerçek” anlamına gelen Vero’nun amacı gerçek lezzetleri sunabilmek. Yalnızca lime fesleğen ya da tuzlu karamel gibi keyifli lezzetlerin yanında şeker tüketmeyenler için özel ballı yoğurt ya da tahinli seçenekleri de mevcut.

http://www.verogelato.com.tr/

 

Laktozsuz lezzetler

Kuşkusuz en sevilen dondurma İtalyanların olunca en yenesi dondurma formülleri de damak zevkimizle birleştirilenler oluyor. Dondurmacci, manda sütüyle yaptığı dondurmalarıyla dikkat çekiyor. Antibiyotiksiz sertifikalı süt ve her biri farklı bölgelerden taze olarak getirilen meyvelerden yapılıyor. Sütlü seçeneklerinde gerçek salep kullanan Dondurmacci’de, balkabağı sütlü, anasonlu, acı biber tarçınlı gibi denemek isteyeceğiniz tercihlerle karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra laktoz toleransı olanlar da düşünülmüş, soya sütlü ürünler de menüde bulunuyor.

http://www.dondurmacci.com/

 

Doğal aromalar

Özel üretim düsturuyla dondurmalarına güvenen markalardan biri Cremeria Milano. Markanın doğduğu yerde olan Trento’dan çok uzakta olsa da yıllara dayanan titizliğini burada da devam ettiriyor. İtalyan dondurma sanatının izinde, sadece dengeli ve orijinal tarifler sunuyor. Doğal aromalandırılmış dondurma ve sorbe çeşitlerine sahip Cremeria Milano glüten intoleransı olan kişilere uygun malzemeleri kullanmaya maksimum düzeyde dikkat ediyor.

https://cremeriamilano.com.tr/

 

Alıştığımız Lezzetler

Karadutlu dondurmasıyla gönüllerde taht kuran Girandola, seçtiğimiz her mekân gibi taze ve kaliteli ürünlere önem veriyor. Oreo’lu ya da After Eight gibi sevdiğimiz alıştığımız lezzetlerin yanı sıra bitter stracciatellalı dondurma da denenmesi gerekenler arasında! Ve ayrıca dondurmaları kadar dondurmalı içeceklerinin de gözde olduğunu belirtmekte fayda var.

http://girandola.com.tr/

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar