Covid 19 ile sallanan dev perakende markalarında iflasların ardı arkası kesilmiyor


Covid 19 krizi belki de en çok perakende sektörünü vurdu. Sektörde iflas, işten çıkarma ve mağaza kapatma kararları alınmaya devam ediyor. Başta ABD olmak üzere İngiltere ve Avrupa Birliği’nde perakende devlerinin konkordato, iflas, işten çıkarma kararlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Sizler için kısa bir liste hazırladı. Kısa diyoruz çünkü liste neredeyse hergün genişliyor.

 

Brooks Brothers: 1818’de kurulan Brooks Brothers, pandemi nedeniyle iflas eden şirketler arasına katıldı. Başta suikasta kurban giden John.F.Kennedy olmak üzere ABD başkanları ve Wall Street profesyonellerinin tercih ettiği marka, ABD’deki 51 mağazasını ve 3 fabrikasını kapatacağını açıkladı. Şirketin satışı dahil pek çok seçeneği değerlendiren köklü marka, ilk aşamada 75 milyon dolarlık borçlu finansmanından yararlanarak yeniden yapılanacak.

 

Muji: Tokyo merkezli minimalist yaşam tarzı markası Muji, 18 mağazasının bulunduğu ABD’de konkordato ilan etti. Şirket yetkilileri kar elde etmeyen mağazaları kapatacaklarını ve kira sözleşmelerini gözden geçireceklerini açıkladı. Ana pazarı Japonya dahil birçok ülkede mağazalarını kapatan Muji, konkordato başvurusundan birkaç gün önce 4,1 milyar yen net zarar açıklamıştı.

 

Lucky Brand: Gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %50 düşen Los Angeles merkezli giyim markası Lucky Brand, konkordato ilan etti. 182 milyon dolar finansal borcu olan şirket, 13 mağazasını kapatmaya hazırlanırken SPARC Group ile de satın alım için görüşmelere başladı.

 

Boots: Birleşik Krallık’ın en büyük kozmetik ve sağlık ürünleri zinciri Boots, 48 optik mağazasını kapatacağını ve 4 bin kişinin işine son vereceğini açıkladı. Karantina döneminde satışları %72 düşen şirket, yatırımlarını çevrim içi kanallara ve eve teslim hizmetlerine yönlendirmeyi planlıyor.

 

John Lewis: Londra merkezli perakende zinciri John Lewis, Heathrow Havaalanı ve St. Pancras Tren İstasyonu'ndaki amiral mağazaları dahil 8 mağazasını kapatarak 1.300 kişiyi işten çıkaracak. Çevrim içi kanallara odaklanmayı planlayan John Lewis, çevrim içi satışların toplam satışlar içindeki payını %60-70 bandına çekmeyi hedefliyor.

 

Pret A Manger: Bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarda %74 düşüş yaşayan yiyecek-içecek zinciri Pret A Manger, Birleşik Krallık’taki 30 mağazasını kapatırken binden fazla çalışanı ile de yollarını ayıracak. Hedef kitlesi ağırlıklı olarak toplu taşımayla işe giden ofis çalışanlarından oluşan şirket, eylüle kadar satışlarda pandemi öncesi dönemin %50’sine ulaşamazsa ikinci bir işten çıkarma hareketi başlatacak.

 

 

Capri(Jimmy Choo, Michail Kors, Versace): ABD’li lüks tüketim grubu Capri 28 Mart 2020 ile biten finansal döneminin son çeyreğinde satışlarının %70 gerilediğini açıkladı. Satışların düşüşündne Covid 19 ‘un etkili olduğu açıklandı. Grup önümüzdeki 2 yıl içerisinde 170  mağazasını kapatacağını açıkladı.

 

Jimmy Choo, Capri grubu bünyesinde en kötü performansı sergileyen marka oldu. Markanın satışları yüzde 23 gerilerken, 23 milyon liralık faaliyet zararı oluştu. Michael Kros’un da satışlarının yüzde 18,4 gerilediği açıklandı.

Lüks markaların satışlarının düşüşünde pandemi döneminde sosyal mesafe ve kısıtlamalar nedeniyle mağaza ziyaretlerinin azalması ve tüketicilerin lüks tüketim isteklerinin ertelemeleri etkili oldub

 

VERSACE İSTİSNASI

 

Lüks markaların pandemi döneminde satışlarında yaşadığı düşüşlere rağmen istisnai markalarda bulunuyor. Versace 28 Mart ile biten finansal takvimin son çeyreğinde satışlarını yüzde 55,5 artırdı. Şirketin artan satışlarında gerçekleştirilen satın almaların etkili olduğu belirtiliyor.

 

LEVİ’S: Dünyaca ünlü Jean devi ABD’li Levi’s merkezinde çalışan ve toplam işgünün yüzde 15’ine denk gelen 700 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Covid 19 nedeniyle satışları bir çeyrekte yüzde 62 gerileyen şirketten yapılan açıklamada virüs nedeniyle yaşanan belirsizliklerin ortadan kalkmadığı ve kararın bu nedenle alındığı açıklandı.

Levi’s 24 Mayıs’la biten üç aylık dönemde 364 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 29 milyon dolar kar elde etti. Levi’s 2019 yılında 1,3 milyar dolarlık satış rakamına karşın bu yıl 498 milyon dolara ciro yapabildi.


Vivtoria’s secret: ABD merkezli Victoria's Secret’ın İngiltere’deki kolundan yapılan açıklamada, zincirin İngiltere’deki 25 mağazadan oluşan yapılanmasının iflas ettiği bildirildi.

Victoria Secret’in tüm mağazaları İngiltere’de karantina uygulamasının başladığı 23 Mart’tan beri kapalı bulunuyor.

Victoria's Secret’ın İngiltere’deki şirketi şubat ayında yıllık bazda 170 milyon sterlin zarar ettiğini bildirmişti.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar