Borsa tarihinde 2. kez oluyor! Borsa İstanbul endekslerinden 23 yıl sonra iki sıfır atıldı

Borsa İstanbul’un endekslerinden 23 yıl sonra iki sıfır atılıyor

Borsa İstanbul’da tarihi bir gün daha yaşanıyor. Bir süredir gündemde olan endeksten sıfır atılması operasyonuyla ilgili testler tamamlandı. Bugün borsa endekslerinden iki sıfır atılacak. BIST 30 ve BIST 100 endeksleri başta olmak üzere Borsa İstanbul tarafından hesaplanan BIST pay endeksleri bugün itibarıyla 1000 puanlık değerler olarak ifade edilecek. En son 1997 yılında borsa bugünkü binasına taşınmasından iki yıl sonra başkan Tuncay Artun döneminde endekslerinden iki sıfır atmıştı.

Endeks değerlerinden sıfır atılarak daha sade bir gösterge ifadesine geçilecek. Bu değişimle birlikte, şirketlerin değeri, fiyatı değişmeyecek.BORSA KISA TARİHİ

Borsa İstanbul ya da eski isimleriyle ‘Dersadet Borsası’ veya ‘İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’’nın tarihi Galata bankerlerine kadar dayanır. Ancak bizim bildiğimiz anlamda borsa 1986 yılında (Resmi açılış 26 Aralık 1885 ancak işlemler yeni yılla başladı)  Eminönü Ziraat Bankası’na ait küçücük bir mekanda faaliyete geçti.

Daha sonra 1987 yılında Tophane’de (Bugün inşaası süren Galataport sınırları içerisinde kalıyor) Karaköy’deki yerine taşındı. Uzun süre burada hizmet verdi. Tahta sistemiyle alım satım yapılan o dönemde Karaköy deniz kenarında basılı hisse senedi satan birçok tablacı görmek mümkündü. Bu tezgahlar belediyeye kayıt ettirilmek zorundaydı. Bu kayıtlara göre 1989 yılında Karaköy’deki tezgah sayısı 212’yi buldu.(Kaynak: Abdurrahman Yıldırım-Tophanede Büyük Oyun)


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 1988'DE YERLİ YATIRIMCILARIN BEŞTE BİRİ EMEKLİYDİ


Taşınmadan önce en önemli ayrıntı, borsa Tophane’deki yerini aracıların tuttuğu Sulukule’den getirilen dansöz eşliğinde terketmişti. Evet borsa yeni yerini ‘dönsöz oynatarak’ kutladı. Aslında dönsöz ritüeli, borsanın oynak yapısına bir göndermeydi.

15 Mayıs 1995 tarihinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yeni mekanına İstinye’de bugünkü yerine taşındı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BORSA TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ
 

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar