İSO 500 Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesi Vehbi Koç’un önerisiyle nasıl doğdu?


Türkiye’nin en büyük 500 büyük sanayi kuruluşunun listelendiği İSO 500 listesinin Koç Holding kurucusu Vehbi Koç’un önerisiyle hazırlanmaya başlandığını biliyor muydunuz?

İstanbul Sanayi Odası bu yıl İSO 500 listesinin tarihini anlatan bir video yayınladı. İSO Ekonomik Araştırmalar ve Kurumsal Finans Şubesi Müdürü Nesrin Akçay Eriçok ve İSO Ekonomik Araştırmalar ve Kurumsal Finans Şubesi Müdür Yardımcısı Muhittin İlhan Uz’uın yer aldığı videoda, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının listesinin yayınlanma hikayesi anlatıldı.

Koç Holding kurucusu ve Türk iş dünyasının duayeni Vehbi Koç bir ABD seyahati sırasında benzer listeleri görerek bu listenin Türkiye’de yayınlanması konusunu dönemin İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Zobu ile görüşüyor. Vehbi Bey’in önerisi üzerine dönemin İstanbul Sanayi Odası yönetimi çalışmalara başlıyor ve 1968 yılında ilk liste İSO 100 adıyla yayınlanıyor.

İstanbul Sanayi Odası listesi 1978 yılında 300 kuruluşa, 3 yıl sonra 1981 yılında da 500 kuruluşa çıkarak bugünkü halini alıyor.

İstanbul Sanayi Odası İSO 500 2020 Listesi bu yıl 26 Mayıs tarihinde kamuoyuna açıklanmıştı.
Yorum Gönder

0 Yorumlar