Borsalar demokrat başkanlar seviyor! Hangi ABD Başkanı döneminde S&P 500 getirisi ne kadar oldu? Başkanların borsa performansları

Borsalar demokrat başkanlar seviyor! Hangi ABD Başkanı döneminde S&P 500 getirisi ne kadar oldu? Başkanların borsa performansları
 

ABD Başkanlık tarihine bakıldığında sermaye piyasaları açısından demokrat başkanların döneminde borsaların, cumhuriyetçilere göre daha yüksek getiri sağladıkları biliniyor. Wharton School’dan Profesör Jeremy Siegel’in 1952 yılından Haziran 2020 dönemi baz alarak gerçekleştirdiği hesaplamalara göre demokrat başkanlar döneminde borsanın yıllıklandırılmış reel getirisi %10,6 olurken, cumhuriyetçi başkanlar döneminde bu oran %4,8’de kaldı.

 

Mevcut ABD Başkanı Donald Trump ile Demokrat Başkan adayı Joe Biden arasında Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesi yarış kızışıyor. Her ne kadar en son anketler Biden’ın Trump’un 8 puan önünde olduğunu gösterse de ABD Başkanlık seçimleri her zaman süprizlere gebe.

Yatırımcılar olası bir demokrat iktidarında, Trump’un büyük kurumlar vergisi indiriminden geri adım atılmasını bekliyorlar. Bu borsalar açısından olumsuz bir beklenti oluştursa ta, Biden döneminde olası ekonomiyi canlandırma uygulamaları ve Çin ile daha ılımlı bir ilişki dönemine girilmesi beklentilerinin de olumlu politikalar olabileceği yorumları yapılıyor.

 

BİLL CLİNTON AÇIK ARA LİDER

1952 yılından itibaren S&P Endeksi’nin başkanların yönetim dönemlerindeki getirilerine bakıldığında Bill Clinton döneminin açık getiri açısından en iyi dönem olduğu ortaya çıkıyor. Clinton’un 1993-2001 tarihleri arasındaki iki dönemlik başkanlığı sırasında S&P 500 Endeksi yüzde 210’luk getiri elde etti. Clinton dönemi özellilke internet patlaması ve globalleşmenin emekleme dönemine denk geliyordu.

 

Başkanlar arasında en kötü performans ise George W.Bush dönemine ait. 2001-2009 döneminde gerçekleşen 11 Eylül olayları ve daha sonra Irak’ın işgali ve sürekli savaş politikaları S&P Endeksi’nin ‘Oğul Bush’ döneminde %40 gerilemesine neden oldu.

 

Profesor Siegel’e göre borsada ayılar ve boğaların gelip geçici olduğunu başkanların ekonomik performanslarını asıl belirleyenin ekonomideki büyüme döngüsü olduğunun altını çizdi. Örneğin George W.Bush döneminin 2001 saldırıları sonrası yaşanan savaş ortamıyla geçti. Siegel, günümüzde Trump döneminde yaşanan Pandemi krizinin Bush dönemindeki terörizmle mücadele veya Johnson ve Nixon döneminde yaşanan kitlesel gösteriler(George Floyd gösterileri-Black Live Matters) ya da Ronald Reagen döneminde Japonya’ya karşı (Çin’le yaşanan gerginlikler) sürdürülen ticaret savaşları ile benzerlikler taşıdığını da vurguladı. Donald Trump döneminde S&P 500 getirisi yüzde 43’te kaldı. Trump bu performansı ile 13 başkan arasında sekizinci sırada yer aldı.


Yorum Gönder

0 Yorumlar